ALBERTINA MODERN е сред най-големите и със сигурност най-новият музей на съвременното изкуство в Европа. От няколко години се изпълняваше генерална реновация на емблематичната сграда Кунстлерхаус в центъра на Виена, за да събере в изисканите си барокови пространства най-доброто от колекцията съвременно изкуство на Албертина музей. Откриването беше насрочено за 13 март 2020 година, но пандемията от коронавирус го осуети.
След либерализация на мерките за борба с коронавируса в Австрия, музеите отвориха врати при спазване на ограничителни правила. Така втория адрес на музей ALBERTINA отвори врати на 27 май 2020 г.
Колекцията на богатия музей съдържа над 60 000 творби на 5000 художници. На над 2000 м² ALBERTINA MODERN представя широки изложбени пространства за съвременно изкуство, които започват от собствените фондове на музея – най-вече сред тях са шедьоври от колекцията Essl, която се съхранява от музея ALBERTINA от 2017 г.
Основен акцент е австрийското изкуство, представено в първата експозиция, наречена „Началото“. Виждаме изобилие от важни произведения на Арнулф Райнер, Мария Ласниг, Франц Уест, Ервин Вюрм и други. Изключителните особености на международните фондове на музея са големи блокове от творби на немските художници Георг Базелиц, Анселм Кифер, Маркус Люперц, Йорг Имендорф и Гюнтер Фьорг, а най-важните работи от американското изкуство са от Анди Уорхол, Алекс Кац, Ерик Фишл, Робърт Лонго, Синди Шерман, Шери Левайн, Рос Блеккнер и Майкъл Хайзер.
ALBERTINA MODERN може да се похвали с прекрасен дом – Künstlerhaus на Карлсплац – изложбена сграда, построена през 1865 г. Сградата претърпя цялостно възстановяване, модернизация и разширяване между 2017 и 2020 г. благодарение на щедрото покровителство на Ханс Петер Хазелщайнер.
Künstlerhaus е построена между 1865 и 1868 г. и оттогава служи като място за изложби на картини, скулптури, архитектура и приложно изкуство. Това фамозно творение на архитектурата е поръчано от император Франц Йосиф като подарък за градските художници през 1865 г. и е ситуирана близо до великолепната Виена Рингщрасе като част от престижен проект, който включва също Hotel Imperial и сградата на Musikverein на Карлсплац.
След множество проекти за реконструкция и многократни планове за разрушаване на този шедьовър на виенската историческа архитектура, както и упадъкът на местното сдружение „Künstlerhaus, Асоциация на австрийските художници“ през междувоенния и следвоенния период, сградата преживява втора златна епоха през 80-те и 90-те години. Тогава пространствата му са предоставени на музикалния и театрален фестивал Винер Фестхохен, а след това и на Историческия музей на град Виена. В края на 90-те сградата „изчезна“ зад строителни скелета за повече от 20 години, преди щедрото покровителство на Ханс Петер Хазелщайнер в крайна сметка направи възможно нейното обновяване, разширяване и модернизация.
Когато попаднете във Виена – не пропускайте това прекрасно артистично пространство. И както е във всички музей по света, обиколката приключва в кафе-ресторанта – изискан, стилно и модерно декориран и с отлична кухня.