Малко са брандовете, които вдъхновяват у клиентите си стремеж, чувство за стил и желание за живот, както Гучи. Притежавайки не само блясък, но и репутация, Гучи като световен луксозен бранд има една от най-известните истории на успеха в модната индустрия. Не е изненадващо, че когато Гучи празнува 90 годишнината на бранда през 2011 със серия изискани и висок клас събития, се роди и едно специално място. Това бе и кулминацията и Топ събитието от празничната листа на модната къща – откриването на Музея GUCCI във Флоренция.

Ситуиран във сърцето на Флоренция, Музеят е част от историята на града, защото и модата на GUCCI е част от разбирането за Флоренция. Точно тук през 1921 Гучио Гучи е основал компанията, носеща името му и която ще се превърне години по-късно в глобално развиващ се бранд. Бранд, безпогрешно разпознаваем в цял свят и нарицателно за стил и класа, бранд, който всички поколения харесват.

Гучио Гучи бързо си спечели репутация на модернизатор и визионер. Той е първият, който обединява традицията на италианските кожени продукти с високата мода. С това е поставил на интернационално ниво италианските кожи и ги е превърнал в символ на качество, недостижимо и предпочитано.
Това, което прави този музей толкова специален и различен е наситеността от контрастите. Разхождайки се в различните му зали, посетителите са запленени от богатата история на Гучи и многообещаващото бъдеще. От вещи за пътувания и домашни предмети, до мода и изкуство, всяка от залите открива таланта на Гучи да обединява различни дизайнерски хватки и занаяти. Дори и самата сграда с нейния модерен интериор и древна архитектура репрезентира това усещане на разделение, което самият характер на бранда има. Многолик, но винаги стилен и в една посока!

Сградата не само предлага опознаване на бранда, но и на света на модата. Със специалните си пространства, Музея Гучи има своя собствен социален живот, превърнал се във важна част от Флоренция.
Нека отворим врати и да се потопим в света на фиорентинските модни истории, прочути в цял свят…
История на сградата. Сградата на Музея Гучи е разположена на красивия Плаца де ла Синьори, в самото сърце на един от най-красивите исторически градове на света – Флоренция. Не може да бъде подбрано по-добро място за този музей. По редица причини. Не само, защото с позицията си Музея Гучи се нарежда редом до Двореца на Лилиите, Стария мост, Давид на Микеланджело и Козимо Медичи, а и защото самата сграда има специална история. Самият музей е част от Палацо де ла Марканция – сграда, чиято история е дълбоко преплетена с историята на Флоренция и прословутия търговски нюх на града-държава. Построено през 1308 година, Палацо де ла Марканция е създадено и оригинално направено за сграда на търговската гилдия. Тя отстоявала интересите на търговците на красивите италиански материи, коприни, вълна. Съвсем се връзва, нали? Сградата още за времето си се превърнала в много силен административен център, който направил много за това Флоренция да има векове наред лидерско място в текстила. Флоренция станала столица на текстила и си извоювала имиджа на един от най-комерсиалните градове в Европа. Нали знаете къде се ражда Ренесанса? И какви имена на световната култура и цивилизация е дала Флоренция? И това никак не е случайно! Леонардо да Винчи, Галилео Галилей, Микеланджело Буанароти, Данте Алигиери, Ботичели, Брунелески, Мазачо, Донатело, Алберти, Росини…

Но да се върнем към сградата! Във вековете този палат е имал много резиденти – от кралски и управляващи фамилии, дори и представители на Медичите, но в крайна сметка днес сградата се връща към причината, за която е създадена – текстила и модата и да отстоява имиджа на Флоренция в занаятите, производството на дрехи, кожи и текстил. Да се разходим из тематичните зали:
ЗАЛА ПЪТУВАНИЯ.
В началото на 20 век Гучио Гучи е работил като пиколо в хотел Савой в Лондон. И точно там той е усвоил тези маниери на елегантност и е видял какви са критериите и изискванията на висшето общество. Усетът му към лукса инспирирал младия Гучи да създаде в родния си град ателие за кожени продукти, които да са за най-високите изисквания на елита. Използвайки италианските традиции в занаятчийството, установявайки се трайно във Флоренция, той започнал да се специализира и да работи върху вещите и аксесоарите за пътувания. И така – това били първите продукти с марката Gucci. От несесери с крокодилска кожа до големи пътнически куфари, продуктите на Гучи много бързо станали любими на висшата класа. Точно тогава да се пътува е особено модерно – яхти, коли, самолети и куфарите на ателието се превръщат в хит, стигат до най-високия клас клиенти. Точно тогава е и особено модерно да се пътува изискано и елитното общество да се придвижва със стил към любимите си места.





ЗАЛА ФЛОРА
Инстантния и разпознаваем флорален принт е един от най-емблематичните и любими мотиви на Гучи. Той е почти със „статута на икона“ за марката. Историята на принта е интересна. През 1966 година бутика на Гучи в Милано бил посетен от принцеса Грейс от Монако. Рудолфо Гучи искал да създаде за нея нещо специално, нещо различно и уникално. Той възложил на известния илюстратор по това време Виторио Акорнеро да създаде добре подхождащ на една принцеса и хващащ окото принт и дизайн. Така се родила Флора – серията, която завинаги свързваме с брандаGUCCI. Останалото е история. Вече са минали 5о години от тогава, но този принт и до днес остава прекрасен, разпознаваем и много харесван. Каквито и промени да внедрява в своите продукти, каквито и новости в стила да има в различните колекции в годините, флоралния мотив – цветя, пеперуди, морски кончета – задължително присъстват по някакъв начин при Гучи.

ЗАЛА ЗА ЧАНТИ
Чантата в модата не е само аксесоар, тя е визитна картичка и говори за лайфстайла на човека, за неговия вкус и характер. Не всички чанти са елегантни, но тези на GUCCI категорично опеределяме като такива. Те са безценен микс от класика и съвремие. Най-известните им модели от Хобу до Джаки са много носени и харесвани – елегантни и изключително удобни. Повечето от тях имат разпознаваемия Gucci принт в кафяво, конската каишка и възел и завължителните ленти с цветовете червено и зелено.

ЗАЛА ОФИЦИАЛНИ РОКЛИ
В тази зала има няколко култови тоалета на Гучи. Те са създадени за специални актриси и звезди, за да ги носят по червения килим или на събития, които цял свят да види и по този начин да се превърнат в посланици на марката. Това са рокли, които никой блогър или модно списание и формат не е пропуснало да отбележи. Тук брандът показва своите Haute Couture умения, качеството на детайла и неземната фантазия на дизайнерите. От Лос Анджелис до Кан, Салма Хайек, Никол Кидмън и много други звезди на шоубизнеса дефилират с роклите на GUCCI – така, че цял свят да ги види. И успяват!



ЗАЛА ЛОГОМАНИЯ
Двойното преплетено G е типичния и разпознаваем символ на модна къща GUCCI. Това е и един от най-известните и почитани символи в модата изобщо. Логото е създадено през 60-те години и първо излиза върху една чанта. От тогава до днес милиони чанти, дрехи и аксесоари имат този знаменателен и разпознаваем знак. Логото е неизменна часто то визиията на бранда и в годините дизайнерските екипи винаги намират начин да го вграждат в колекциите, да го интерпретира модерно и да го използват – в чанти, обувки, рокли, шалове и аксесоари.

ЗАЛА ЛАЙФСТАЙЛ
От момента в който Гучио Гучи отворил първия си бутик през 1921, той се специализирал именно върху лайфстайл аксесоарите. Неговата клиентела е точно тази, която обича изтънчени предмети и е снобски настроена до последен детайл. Материалите, които се използват за изработката на всеки един аксесоар са наистина специални – екзотични кожи, сребро, дърворезби, редки дървесини и др. Изложената експозиция в тази зала показва как може една вещ с ранга на домашна потребност, да бъде превърната във фетиш, да има специална роля и функция.




ЗАЛА БАМБУ.
Първоначално направената през 1947 година, оригинална Гучи Бамбу, е малка чантичка от свинска кожа с бамбукова дръжка. Чантата била толкова различна, от всичко виждано до момента на появата й, че се превърнала веднага във сензация. Най-вече заради необичайните материали, използани за нея. Огънато стъбло от бамбук, направено специално в Япония за марката, за първи път се използва като аксесоар. Всъщност, самия занаят да огънеш по този начин бамбуковия стик – също е революционна идея. Днешните модели са копия и продължения на тази малка чанта – с различни големини, различни кожи, иновации и идеи, но винаги с извитата бамбукова дръжка.



Е, това бе нашата разходка из Музея GUCCI – бранд, прославил фиорентинските модни истории и традиции по цял свят. И ако отидете във Флоренция – в никакъв случай не пропускайте да посетите музея. Удоволствието е гарантирано!
текст и снимки: Валерия Симеонова